eTwinning

ETWİNNİNG KÜLTÜR ELÇİLERİ PROJESİ
Kültür Elçileri adlı e-twinning projemizin amacı günümüzde çocukların ve gençlerin kültürel değerlerini tanımaması ve yitirmeye başlaması nedeniyle kendi kültürlerini tanımalarını ve farklı kültürlerle karşılaştırmalarını sağlamaktır. Kendi kültürünü tanıyan çocuklar kültürün gelecek nesillere aktarılmasının önemini de fark edecekler, yaşadığımız şehirde bulunan kültürel miraslarımızı gezerek tanıyacaklar, farklı ülkelerde bulunan Türk Kültürü’ne ait eserleri araştıracaklardır. Türk Kültürü’nün hangi kültürlerden etkilendiğini ve hangi kültürleri etkilediğini öğrenecekler, farklı yaşam tarzlarını, farklı duygu ve düşünceleri tanıyarak empatik düşünce yeteneklerini geliştirecekler ve bakış açılarını genişleteceklerdir.
Yıldırım Kampüsü öğretmenlerimizden Filiz Bizmak ve Aynure Muratoğlu Işık, Nilüfer Kampüsü öğretmenlerimizden Neriman Çırak ve öğretmenlerimizle birlikte çalışan öğrencilerimiz çalışmalarını devam ettirmektedirler. Bu kapsamda projenin logo ve afiş seçimi için sınıflarda oylama yapıldı ve e-twinning okul panosu hazırlandı. Devamında karışık takımlar oluşturularak ülkemizin yöresel lezzetleri tanıtıldı. Öğrencilerimiz yöresel yemeklerle alakalı video çekimi yaparak ortak ürün etkinliği için çalışmalar yapmaktılar. Şu andaki çalışmamız ile karışık gruplarla ortak ürün hazırlamak. Bunun için gelen önerleri değerlendiriyoruz.

Etwinning projesi kapsamında her öğrenci bir tabu kartı hazırladı ve kartlar birleştiğinde bir tabu oyunumuz oldu. Böylece bir ortak ürün elde ettik. Tabu oyununu sınıflarda oynayarak hem eğlendik, hem öğrendik.

Etwinning projesinde yer alan kültür elçilerimiz avatar oluşturarak kendilerini ve kültürlerini tanıttılar.

KAPLANLAR eTwinning’de
Kültür Elçileri projesiyle eTwinning topluluğuna katıldık. Bir Romanyalı ortak ve Türkiye’in farklı şehirlerinden 10 ortakla farklı kültürleri tanıyoruz ve güzel dostluklar kuruyoruz. Projenin ilk aşaması için logo veafiş tasarımlarımızı hazırladık. Okul panolarımızda sergiledik. İlgi oldukça büyüktü. Öğrencilerimizin hazırladıkları tasarımları arkadaşları oyladı. Kazanan tasarımlar sisteme yüklendi. Tüm öğrencilerimizi başarılı çalışmaları için tebrik ediyoruz……

 

   

Yıldırım ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından düzenlenen Harezmi ve eTwinning proje şenliğinde okulumuz “The world is beautiful with children and Barış Manço” adlı projesini tanıttı. Öğrencilerimiz Yıldırım Kaymakamı Metin ÖZER’e projemizi bizzat tanıttılar. Yaptığımız etkinlikleri standımızda sergiledik. Öğrencilerimiz için çok keyifli bir deneyim oldu.